Terapie częstotliwościami czyli tzw elektroterapia to dziedzina fizykoterapii zajmująca się leczeniem różnego rodzaju schodzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe średniej i małej częstotliwości. Terapie częstotliwościami stosuje się jako dodatkowe formy wspierania organizmu oraz leczenia. Nie zastępują one medycyny akademickiej o czym należy pamiętać.
Do terapii częstotliwościami zaliczamy m.in prądy diodynamiczne, jonoforezę, elektrostymulację, galwanizację, TENS (pobudzanie nerwów sensorycznych), EMS (elektrostymulację nerwowo-mięśniową), INF (prądy interferencyjne) czy MET (stymulację mikroprądami) na której skupimy się w dalszej części tekstu.
Terapie mikroczęstotliwościami MET [Microcurrent Electrical Therapy]
Mikroczęstotliwości są to impulsy elektryczne o bardzo małym natężeniu, rzędu 10-800 μA. Działanie tak małego natężenia prądu na układ nerwowy ma charakter bodźców podprogowych, czyli nie doprowadza do stymulacji nerwów, jak w klasycznej elektrostymulacji nerwów czuciowych (TENS), czy nerwów motorycznych (EMS).
Zdrowe komórki to zdrowe ciało
Komórka jest najmniejszym elementem budulcowym obecnym w każdym organie Twojego ciała. Masz ich około 70 bilionów w swoim ciele, czyli 70 milionów milionów. Liczba komórek w Twoim ciele jest zatem 14 000 razy większa niż liczba ludzi żyjących na Ziemi!
Oczywiście komórki są wyspecjalizowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, ale podstawowa „mapa” komórki jest zawsze taka sama.
Struktura i sposób działania każdej z komórek Twojego ciała wyglądają w znacznej mierze tak samo. Jądro komórkowe jako swoisty szef, mitochondria jako elektrownie, ATP jako magazyny składowania energii, siateczka śródplazmatyczna jako jelito, aparat Golgiego jako producent enzymów oraz błona komórkowa jako zewnętrzna powłoka, która utrzymuje to wszystko w całości.
Każda komórka Twojego ciała posiada swój własny metabolizm: woda, substancje odżywcze i tlen muszą zostać wprowadzone, a produkty uboczne przemiany materii wyprowadzone.
Aktywność komórek
Częstotliwości elektryczne są językiem komunikacji między komórkami, tak zwanym kluczem, który otwiera połączenia i funkcje w organizmie.
Bardziej medycznie można więc powiedzieć, że metabolizm i podział komórek, wytwarzanie energii przez komórki (synteza ATP) i synteza białek są pobudzane poprzez terapię częstotliwościami.
Wpływ terapii mikroczęstotliwościami
Kluczowym czynnikiem skuteczności leczniczego działania mikroprądami jest właściwy dobór częstotliwości impulsów. Każda tkanka posiada charakterystyczną dla siebie częstotliwość rezonansową, przy której występuje najwyższa aktywność korzystnych przemian, a produkcja ATP może się zwiększyć nawet o 500%.
Reakcja komórek na określoną częstotliwość jest natychmiastowa i obejmuje różne zjawiska i procesy fizjologiczne zachodzące na poziomie komórkowym. Poza wspomnianą wcześniej większą produkcją ATP (nośnik energii w metabolizmie komórkowym) przywracana jest równowaga elektryczna i chemiczna uszkodzonych komórek, zwiększana jest również synteza protein i transport aminokwasów do komórek. Wszystko to przyczynia się do pobudzenia procesów naprawczych, a także oczyszczania organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji.
Innym zjawiskiem zachodzącym podczas stosowania mikroprądów jest pobudzenie ruchu jonów, dzięki czemu łatwiej mogą one wniknąć do chorych tkanek, które w wyniku zmian chorobowych zwykle wykazują większy opór elektryczny względem zdrowych. Pewne częstotliwości dlatego właśnie są efektywne są tylko przy określonych nieprawidłowościach, jak stany zapalne, zwłóknienia, bliznowacenia, infekcje wirusowe czy reakcje alergiczne.
Poprzez stymulację procesów fizjologicznych, mikroczęstotliwości przyspieszają procesy procesy gojenia ran, zrastania kości, zmniejszają stany zapalne i inne czynniki odpowiedzialne za ból.
Obszary zastosowań mikroczęstotliwości
Terapia mikroczęstotliwościami jest bardzo skuteczna w leczeniu bólu zarówno w przypadkach ostrych jak i chronicznych, bólów pourazowych i pooperacyjnych, gdzie doszło do uszkodzenia tkanek. W wielu przypadkach zastosowanie tej formy terapii przynosi lepsze rezultaty niż inne metody lecznicze szczególnie tam, gdzie proces gojenia jest zbyt wolny. Mikroczęstotliwości skutecznie wspomagają przy leczeniu kontuzji u sportowców, przy urazach ścięgien, stawów i mięśni. Oprócz bólu pozwalają też na znaczne zmniejszenie stanów zapalnych i obrzęków.
Schorzenia przy których zalecane jest stosowanie terapii częstotliwościami:
- Zapalenie ścięgien i nerwów
- Złamania kości
- Urazy kręgosłupa
- Urazy mięśni szkieletowych
- Fibromialgia (Gościec mięśniowo-włóknisty)
- Bóle powięziowo-mięśniowe (terapia punktów spustowych)
- Bóle zwyrodnieniowe stawów, np. przy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego czy zespół cieśni nadgarstka
- Bóle artretyczne
- Bóle krzyża
- Bóle nowotworowa
- Rwa kulszowa
i inne
Odczuwalność terapii
Podczas zabiegów może wystąpić lekkie wrażenie ciepła, mrowienia tkanek. W przypadku niektórych zabiegów głównie przeciwbólowych uśmierzenie bólu może nastąpić już po 10 minutach zabiegu.
Działania niepożądane
Sporadycznie, u niektórych osób i tylko w szczególnych przypadkach mogą wystąpić różne reakcje związane z oczyszczaniem organizmu /detoksykacją. Mogą to być bóle głowy, senność, zmęczenie, mdłości. Podobne efekty mogą również wystąpić np. po masażu, ale w przypadku mikroprądów mamy do czynienia z większą ilością różnych czynników działających w dość krótkim czasie. Z tego względu zaleca się spożycie większej ilości wody przed i po zabiegu. Powyższe skutki są jednak niewspółmiernie małe w porównaniu z zaletami tej formy terapii jak również ze skutkami ubocznymi innych form zwalczania bólów o ostrym i przewlekłym charakterze (leki przeciwzapalne i przeciwbólowe).
Podstawy naukowe
Prof. Robert O. Becker – Chirurg ortopeda i ekspert w dziedzinie elektroterapii, autor „biblii” nowoczesnej technologii elektromedycznej, „The Body Electric”, napisanej w 1985 r. Profesor Becker wykładał na Uniwersytecie Syracuse w stanie Upstate Nowy Jork. Był on jednym z pierwszych naukowców, którzy publicznie zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa związane z elektrosmogiem, i to już w 1975 r. Jego głównym obszarem badań była regeneracja narządów i układów narządów za pomocą własnych zjawisk bioelektromagnetycznych ciała.
Prof. Björn Nordenström jest emerytowanym profesorem radiologii w Instytucie Karolinska w Szwecji. Był członkiem Komitetu Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. W swojej książce, „Biologically Closed Electric Circuits”, prof. Nordenstrom opisał obwód bioelektryczny w ciele, podobny do krwioobiegu lub układu limfatycznego.
Badania prowadzone przez Beckera i Nordenstroma sugerują, że wiele zaburzeń jest wynikiem problemów z napięciem błony komórkowej, tj. różnicą napięcia między wnętrzem komórki a przestrzenią międzykomórkową. Urządzenia do terapii częstotliwościami opierają zasadę działania właśnie na teorii Beckera i Nordenstroma, według której wiele chorób lub dysfunkcji w organizmie jest spowodowanych nienaturalnie obniżonym napięciem błony komórkowej. Oznacza to, że różnica napięcia pomiędzy wnętrzem komórki a przestrzenią międzykomórkową jest zbyt mała. Zdrowa komórka wykazuje wartość około -70 mV lub miliwolt. Niższy potencjał napięcia niż ta normalna (fizjologiczna) wartość prowadzi do zaburzenia metabolizmu komórkowego oraz często skutkuje różnymi chorobami oraz problemami zdrowotnymi.
Źródło: Opracowanie własne m.in na podstawie materiałów Healy World GmbH, Encyklopedii PWN, blog-medyczny.pl. Kopiowanie zabronione.